Streszczenie Podróży z Herodotem w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dziennikarz przenosi się do Tanzanii do miasta Dar es-Salaam, którego nazwa oznacza „Dom Pokoju”. Opisuje swą pracę korespondenta i sposób zbierania informacji. Częsta lektura Herodota powoduje, iż bariera czasu, jaki upłynął od napisania Dziejów zanika i dla autora antyczne wydarzenia stają się tak samo ważne, jak aktualne przewroty wojskowe czy bunty.

Korespondent dostaje informację od ambasadora Algierii, że warto, aby wybrał się do jego ojczyzny. Po przybyciu okazuje się, że w nocy nastąpił zamach stanu – otwartego i tolerancyjnego władcę, zastąpił milkliwy wojskowy. Wydarzenia te miały miejsce w 1965 roku i zapoczątkowały podobne przewroty w innych afrykańskich państwach. Poprzedni władca Algierii reprezentował liberalny odłam islamu – „islam rzeki (morza)”, natomiast jego następca był zwolennikiem fundamentalizmu – „islamu pustyni”.
Autor powraca do opisu wojny grecko-perskiej.

Kolejną jej osłoną była wielka bitwa pod Platejami. Jeszcze przed jej rozpoczęciem część Persów świadoma była nadchodzącej porażki. Przed decydującym starciem na polu walki ginie zastępca wodza głównego, zaś o wyniku wielkiej bitwy decyduje śmierć Mardoniosa. Wśród walczących wyróżnia się pochodzący ze Sparty Aristodemos (pragnie swą walecznością zmyć hańbę spowodowaną zachowaniem życia w bitwie pod Termopilami) oraz Ateńczyk Sofanes, który przykuwa się kotwicą do ziemi by wrogowie nie mogli go ruszyć z miejsca.

Kolejny fragment poświęcony jest pobycie autora w Dakarze na pierwszym festiwalu sztuki czarnoskórych. Dzięki wydarzeniu zorganizowanemu przez pierwszego czarnoskórego prezydenta Senegalu Senghora (poety i współtwórcy idei murzyńskości) afrykańska kultura może się odrodzić, może zaświadczyć o swej odrębności i ogólnoświatowości. Autor zamieszkuje w pensjonacie na wyspie Gorée. Z tego miejsca przez wiele dziesięcioleci wysyłani byli do Ameryk i na Karaiby niewolnicy z głębi Afryki.

Przebywając w Gorée autor ponownie sięga po Herodota. Opisuje trzy sceny kończące Dzieje. Pierwsza to scena batalistyczna – przedstawia ostatnią bitwę Greków z Persami pod Mykale. Kolejna scena miłosna opowiada o licznych romansach Kserksesa po powrocie do Persji (m.in. z bratową i synową). Większość z nich kończy się krwawą tragedią (w stylu szekspirowskim). Ostatnia scena zemsty ukazuje zdobycie ostatniego miasta perskiego w Europie obleganego przez Greków. Po zwycięstwie Europejczycy krzyżują satrapę Kserksesa – Artayktesa.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Podróże z Herodotem – streszczenie
2  Gatunek „Podróży z Herodotem”
3  Rola historii według HerodotaKomentarze: Streszczenie Podróży z Herodotem w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: