Streszczenie Podróży z Herodotem w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Narrator wspomina o swym pobycie w ogarniętym podczas rewolucji islamskiej w 1979 roku zamieszkami Teheranie. Podczas ramadanu udaje się do założonego przez Dariusza miasta Persepolis. Na miejscu podziwia pozostałości antycznych budowli, zastanawiając się nad losem ich budowniczych.

Autor powraca do odwrotu wojsk Dariusza z kraju Scytów. Przeprawa przez graniczną rzekę możliwa jest dzięki lojalności tyrana jońskiego miasta Miletu – Histiajosa. Zostaje on doradcą u boku perskiego króla. Wywołuje jednak powstanie przeciw Persom w kierowanym przez swego zięcia Milecie. Udaje mu się dotrzeć do zbuntowanych Jonów, jednak ci sprzeciwiają się powrotowi tyrana. Po sześciu latach powstanie zostaje krwawo stłumione, Histiajos zostaje przez Persów wbity na pal. Jego zabalsamowaną głowę pomny na rolę w ocaleniu imperium król Persji Dariusz, każe pochować z honorami.

Narrator powraca do kongijskiej wojny domowej. Będąc korespondentem utknął w miejscowości Lisali. Zatrzymał się u doktora Rankego, Austriaka. Ma możliwość przyglądania się uchodźcom kongijskim. Zaskakuje go wielość plemion zamieszkujących Afrykę, z których każde ma swój język, zwyczaje i swych bogów. W końcu udaje mu się opuścić kongijskie miasteczko. Po drodze obserwuje tłumy uchodźców – pojedynczych osób, jak i całych plemion. Twierdzi, iż od Herodota można się nauczyć reporterskiej sztuki. Analizuje warsztat literacki greckiego historyka.

Narrator opowiada o swojej pracy korespondenta w Addis Abebie, stolicy Etiopii. Jego kierowcą jest niemówiący po angielsku Negusi. Porozumieć się z nim można za pomocą mowy ciała i gestów. Autor w malowniczo położonym poza stolicą hotelu oddaje się lekturze Herodota. Czyta o przygotowaniach Kserksesa – króla Persów i syna Dariusza – do wyprawy przeciw Grecji. Zjawy senne powodują, że władca wciąż zmienia on zdanie odnośnie wyprawy.

Po powrocie do Addis Abebie narratora wciąż nurtuje moment podjęcia decyzji przez Kserksesa. Wnioskuje iż nikt, nawet Król Królów nie jest wolny od przeznaczenia. Kserkses przez cztery lata buduje potężną armię, a następnie na jej czele wyrusza przeciw Grecji. Po przekroczeniu Hellespontu (położonego pomiędzy Azją a Europą) zwycięża w bitwie pod Termopilami. Kolejne bitwy jednak przegrywa, aż w końcu ucieka do Persji. W wieku pięćdziesięciu sześciu lat zostaje zamordowany przez szefa swojej ochrony. Autor ponownie wraca do wypadków z wojny grecko-perskiej. Opisuje klęskę floty Kserksesa pod Salaminą i jego powrót do Persji.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Podróże z Herodotem – streszczenie
2  Gatunek „Podróży z Herodotem”
3  Obraz PRL-u w „Podróżach z Herodotem”Komentarze: Streszczenie Podróży z Herodotem w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: